Jak rozpoznać jakość pellet pellets?

Jak rozpoznać jakość pellet ?

Platinum pellet pelet pellets

Platinum pellet pelet pellets

Pellet cieszy się coraz większym powodzeniem , a jego zapotrzebowanie stale rośnie , to w naturalny sposób działa wrażliwe na rynek i ceny . W ciągu ostatnich lat, cena pellet wzrosła, jednak dalej pozostaje przystępna w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych . Granulki-pellets produkuje się głównie ze względu na niskie koszty , a przede wszystkim na ich dużą kaloryczność, a ta zależy od jakości zastosowanego drewna (lub też surowaca, gdyż nie zawsze jest to drewno) w procesie jego wytwarzania.

 

pellet DIN PLUS od AB POLSKA

pellet DIN PLUS od AB POLSKA

W ogóle można powiedzieć, że najlepszy pellets jest uzyskany z tłoczenia, peletowania drewna bukowego i jodłowego , i najlepiej, aby miał jasny lub „biały” kolor, oraz na opakowaniu były etykiety opisujące wszystkie właściowści produktu (wartość kaloryczną , miejsce pochodzenie , producenta pellets, etc … ). Musi zawierać na opakowaniu zbiorczym różne certyfikaty jakości i być zgodny z normami międzynarodowymi , takimi jak DIN PLUS, 51731, O-Norm M7135 lub musi posiadać badanie. Pellet nie powinien zawierać nadmiernej ilości luźnej trociny, granulki powinny być gładkie , kompaktowe i eleganckie.

 

Wholesale Platinum-Pellet AB Polska

Wholesale Platinum-Pellet AB Polska

Najprostszym sposobem, aby rozpoznać te granulki to kolor ( poza ceną ). Gdy pellet jest ciemniejszy, to musimy wtedy zwrócić szczególną uwagę. To nie znaczy , że pellet nie jest wysokiej jakości , ale jest to konieczne , aby go ocenić dobrze , trzeba sprawdzić pochodzenie i zgodność z międzynarodowymi standardami i oczywiście zaufać swojemu dealerowi. Często dzieje się tak, iż w Polsce pellet produkowany jest głównie z trociny mokrej. Wymaga to suszenia w suszarniach, przez co pod wpływem wysokiej temperatury, żywice zararte w trocinie drzewnej powodują zmianę koloru trociny na ciemniejszy, a przez to sam pellet też jest ciemniejszy. Dzieje się tak np, z PLATINUM-PELLET, który jest ciemniejszy, a jego bardzo wysoka kaloryczność pozwala na zmniejszenie podawania pelletu nawet o 30% w stosunku do innych znanych peletów!!! a to daje zysk 30%.

 

AB Polska niska emisja w Pszczynie 20131127_075706Również należy zwrócić uwagę na niską cenę. Niska cena również może wydać się podejrzana i może coś sugerować. Producent pelletu, który zna wartość swojego pelletu i ma wielu klientów, a o jego towar ciężko, nie sprzeda swojego towaru tanio.

Pamiętaj, że bardzo tanio sprzedaje wyłącznie ten, który w jakiś sposób oszukuje lub chce „wypchnąć” towar i pozbyć się go. Tak dzieje się np w marketach, gdzie „dojście” mają ci, którzy proponują najniższą cenę i nie zawsze jakość jest najwyższa lub też pojemność opakowania jest zaniżona w stosunku do tych samych produktów oferowanych na rynku (np napoje, ciastka, etc). Dlatego też, często najlepszych towarów nie znajdziemy w marketach, które psują nasz polski rynek.

 

Platinum pellets jasny i ciemny

Platinum pellets jasny i ciemny

Trzeba powiedzieć, że piece na pellety są zazwyczaj „kalibrowane” i regulowane przy założeniu wykorzystania ich do najbardziej popularnych pelletów (buk jasny, sosna i świerk) – a nawet niektórzy producenci pellets lobbują u producentów kotłów, aby używali wyłącznie ich pellets, dając im bardzo dogodne warunki na zakup pelletu. Powoduje to iż producent kotła grozi utratą gwarancji, w przypadku stosowania innego pelletu niż zalecany !!!!! Co oczywiście nie oznacza, że nie można stosować innego pelletu. Przy użyciu różnych pastylek (pellets) mogą wystąpić usterki, zakłócenia i niższe efekty. Trzeba po prostu dostosować ustawienia pieców i można uzyskać bardzo dobre wyniki. Dlatego też przy zakupie kotła na pellets należy zwrócić uwagę, czy piec/kocioł na pellets poradzi sobie z większością pelletów na rynku. Czy producent kotła nie ogranicza nas przypadkiem do zakupu wyłącznie jednego rodzaju pellets. Ma to swój duży minus, gdyż często w sezonie zimowym, może być problem z dostępnością zalecanego pelletu lub jego cena może być bardzo wysoka. Może też świadczyć o tym, iż kocioł o słabej jakości nie poradzi sobie z innym pelletem.

Nowe i różne typy granulek.

AB POLSKA liberopellet pelet

AB POLSKA liberopellet pelet

Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na pelet jest szeroka i zróżnicowana dostępność biomasy pochodzącej z odpadów i przetwarzania produktów rolnych i leśnych. Wchodzą na rynek nowe rodzaje granulek (pelletów). W szczególności powstają pelety zmieszane z kukurydzą, orzeszkami ziemnymi, osadami uzyskanymi z oliwy z wytłoczyn oliwek, uzyskane z siana , słomy i warzyw , z rozdrobnionych skorup orzechów laskowych, migdałów, nasion wiśni , łuski słonecznika, brzoskwiń i moreli, pestek winogron. Te nowe granulki są jeszcze w fazie testów i nie ma jeszcze dobrze zdefiniowanych zasad, żeby potwierdzić zgodność i jakość. Także w spalinach i odpadach wytwarzanych mogą być szkodliwe i niszczące substancje dla samych pieców.

Należy więc, być bardzo ostrożnym, zanim się je kupi i używać je, we  wszystkich tych systemach , które poradzą sobie z tego typu peletem.

Często jednak zdarza się, iż w pellecie znajdują się „rzeczy” a raczej „śmieci”, które nie powinny się tam nigdy znaleźć, np: pomielone butelki PET, mączka kostna, zmielone komputery  :O , papier, MDF (niekiedy nazywany pyłem drzewnym 🙂  ), zmielone płyty wiórowe, pilśniowe i wiele innych „przedmiotów”, o których nam się nawet nie śni.

Często powoduje to,  że kaloryczność pellets jest wyższa. Dla bardzo dobrej trociny drzewnej bez „ulepszaczy” wynosi ona maksymalnie 18-19 MJ/kg.

AB POLSKA brykietkominkowy.pl Rozpal we mnie ogień

AB POLSKA brykietkominkowy.pl Rozpal we mnie ogień

Dlatego zawsze pellets i brykiet kupujcie u pewnych firm, takich chociażby jak np AB POLSKA.

Zobacz też Dlaczego powstaje spiek z Pellets ?

 

 

 

 

Informacje o brykietkominkowy

Nasza firma AB Polska prowadzi sprzedaż brykietu kominkowego i pellets opałowego. Mamy magazyn w Sosnowcu ul. Inwestycyjna 4. Wysyłamy na wybrany przez klienta dzień roboczy brykiet i pellet na terenie całego kraju. Proszę odwiedzić naszą stronę www.brykietkominkowy.pl Exportujemy nasz PLATINUM-PELLET do wszystkich krajów UE. Zapraszamy do współpracy PPHU AB Polska
Ten wpis został opublikowany w kategorii platinum-pellet i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s